Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje az öntözővíz minősítéséhez szükséges kémiai jellemzőket és azok határértékeit.
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje az öntözővíz minősítéséhez szükséges kémiai jellemzőket és azok határértékeit.
Tanulási idő 45 perc
Az öntözővizek mindig tartalmaznak sókat, ennek mértéke függ a víz forrásától, a szállítás módjától. A talaj-, vagy rétegvizek nagyobb mennyiséget tartalmaznak belőlük, mint az állóvizek. Legkedvezőbbek ebből a szempontból a folyóvizek.
A sók felhalmozódása a talaj fizikai jellemzőit is befolyásolja. A növekvő nátrium tartalom csökkenti a talajok porozitását, vízvezetőképességét, növeli duzzadóképességét.
Az öntözővizek minőségét elsősorban az alábbi jellemzők alapján ítélhetjük meg.
- az összes oldott sótartalom,
- a víz nátrium (Na) ionjainak relatív mennyisége,
- a vízben levő magnézium (Mg) ionok relatív mennyisége,
- a víz tényleges szódatartalma,
- szódaegyenérték, a víz számított szódatartalma,
- a nátrium adszorpciós arány, SAR,
- kémhatás
Ez egyrészt az alacsony agyagtartalommal van összefüggésben, mivel a nagyobb koncentrációjú víz hatására sem romlik veszélyes mértékben a vízvezetőképesség, valamint kevesebb só kötődik meg, mely a téli csapadék hatására mélyebb rétegekbe lúgzódik ki.
Másrészt a mélyen (3-4 m) elhelyezkedő talajvíznek nincs befolyása a felszíni réteg sóforgalmára. A víz alkalmazhatósága csak az adott talaj, a növényállomány igényének ismerete mellett állapítható meg.
Az öntözővíz sótartalmát a víz elektromos vezetőképessége (EC) alapján, közelítőleg a következőképpen lehet számítani:
mS/cm vagy dS/m x 640 = x ppm, vagy mg/l mennyiségű só.
A szakirodalom különböző értékeket ad meg a megengedhető összes sótartalomra vagy elektromos vezetőképességre nézve.
Az öntözővíz kation-összetétele akkor kedvező, ha minél kevesebb Na-iont tartalmaz. A szikesítő hatás szempontjából azonban nem csak az abszolút mennyiségű Na+ tartalmat kell figyelembe venni, hanem a többi fémionhoz viszonyított arányát is. Ez az agyagásványok diszperziójával van összefüggésben. A diszperzió mértéke függ az agyagásványok típusától, az oldat koncentrációjától és az ionok arányától.
A Na % megengedett értéke függ a víz anion összetételétől és az öntözendő terület talajtulajdonságaitól (agyagásvány típusok aránya). Kísérletek szerint azonos Na+ koncentráció esetén nátrium-klorid, vagy nátrium-szulfát oldatából kevesebb Na kötődik meg, mint a nátrium-karbonátból. Ezért a hidrokarbonátos víz Na % értéke legfeljebb 35% lehet, ha viszont számottevő kloridot vagy szulfátot és kevesebb hidrokarbonátot tartalmaz úgy 45% is megengedhető.
A sok magnéziumot tartalmazó öntözővízből jelentős mennyiség kötődhet meg a talajkolloidokon és kiszorítva a kalciumot (Ca) a talaj vízvezetőképessége, szerkezete romlik.
Amennyiben a Mg % megközelíti a 40-50%-ot kötött, agyagos talajon a víz alkalmazhatósága kérdésessé válhat.
Sze=(HCO3-+CO32-)-(Ca2++Mg2+) mgeé/l
Ha a Sze mgeé/l < 1,25, akkor nem rontja az öntözővíz minőségét. Ha ezen felüli értéket találunk, nagy körültekintéssel kell a víz felhasználási lehetőségét megvizsgálni.
Olyan esetékben, amikor a Sze > 2,5 és a víz 500 mg/l-nél kisebb sótartalmú, gipsz adagolásával lehet a károsító hatást kiküszöbölni.
A javításhoz szükséges gipsz kiszámításához a szódaegyenértéket szorozzuk a gipsz egyenértéktömegével.
Ha a szódaegyenértéket megszorozzuk a nátrium-karbonát egyenértéktömegével a számított szódatartalmat mg/l-ben kapjuk.
1.3.1 táblázat. A SAR és a víz sótartalmának várható hatása a vízvezetőképességre
(Ayers és Westcot, 1989)
A talaj fizikai és kémiai tulajdonságainak javítására nagyadagú (> 60 t/ha) szervestrágyázást vagy meszezést végezhetünk, melynek célja a megközelítően semleges kémhatás és a kalciumtelítettség elérése.
A mész mennyiségének kiszámításához figyelembe kell venni a Na tartalmat, a javítandó talajréteg vastagságát, a talaj térfogattömegét, a terület nagyságát.
BUZÁS, I.: 1988. Talaj- és agrokémiai vizsgálati módszerkönyv 2.
Mezőgazdasági Kiadó, Budapest.
STEFANOVITS, P.:1981. Talajtan.
Mezőgazdasági Kiadó, Budapest.
Javasolt irodalom
TÓTH, Á.: 2011 Öntözési praktikum.
Visionmaster Kiadó, Gödöllő.