Ez a típusú szűrő a homokszemcséket, a víz térfogattömegénél nehezebb (>1,0 kg/dm3) részecskéket különíti el, ezért a szervesanyag kiválasztására nem alkalmas. Feladata a csőkútból kitermelt vízben levő szilárd anyag leválasztása. A kutakból kismértékű homok kiemelése a szivattyúgyártók által engedélyezett, mivel nem okoz jelentős károsítást.
Felépítése egyszerű, mozgó alkatrészt nem tartalmaz, működtetése jelentős nyomásveszteséggel jár.
5.5.1 ábra. Centrifugális homokleválasztó működési elve
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)
5.5.2 ábra. Centrifugális homokleválasztó
(http://fa-hor.hu/images/kepek/hydrocyclone_filter.jpg)
A víz a kúp felső részén az érintő mentén lép be, ezért a víz a szűrő belsejében körkörös mozgást végez. A fellépő centrifugális erő a falnak szorítja a szemcséket, melyek a nehézségi erő hatására az alsó tartályban gyűlnek össze. A víz a felső csonkon keresztül távozik.
A szűrőt az átfolyó víz mennyisége és a jellemző részecskenagyság szerint kell tervezni. A méretezés során itt nem érvényes az a szabály, mely szerint a „nagyobb jobb”, mivel túlméretezés esetén a sebesség, ezzel a szűrő hatásfoka csökken. A 1,5 (1/2”) és 80 (4”) m3/óra teljesítményű változatok széleskörűen használtak a gyakorlatban.
Nagy homoktartalmú víz esetén részecskefrakció szerinti szűrősorozatot kell üzemeltetni. Használata fúrt kutaknál jöhet szóba, ha a homoktartalom meghaladja az 50 g/m3 értéket, vagy nagy mennyiségű vizet emelünk ki, ahol ez a mennyiség nem szállítható a csővezetékben. Javasolt átfolyási sebesség 1,5-5 m/s, a be- és kiömlő nyílások között mért nyomáskülönbség 0,5 bar. A tapasztalatok szerint a homok és iszap 98%-át kiválaszthatják, mikroöntözés esetén a maradék szennyeződés elkülönítésére hálós szűrőt kell beépíteni.