Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje az üzemeltetési körülmények módosító hatását az kijuttatási egyenletességre.
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje az üzemeltetési körülmények módosító hatását az kijuttatási egyenletességre.
Tanulási idő 45 perc
Az öntözés minősége üzemeltetési, természeti, és telepítési tényezőktől függ.
Ezek:
- a szórófej alatti nyomás,
- szél erőssége, iránya,
- a szórófejek közötti távolság,
- a forgási sebesség,
- magasság.
Nyomás
A szórófejek a gyártó által megadott nyomáshatárok között működnek kielégítően. Ezen nyomáshatáron belül az egyenletesség jó lesz, a szórófej rongálódása elkerülhető. A javasolt nyomáshatár felső tartományában üzemeltetve a szórófejet az egyenletesség javul. Általában a nagyobb fúvóka-átmérőjű szórófejek szélesebb nyomástartományban üzemeltethetők.
7.4.11 ábra. Szórásképek különböző nyomások esetén
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)
Az előírtnál alacsonyabb üzemi nyomás esetén a kilépő víz sugár formájában marad, mivel sebessége kicsi a porlasztáshoz. A szórófej „pisil”, ilyenkor egy körgyűrű alakú foltot láthatunk az öntözött területen.
Magas üzemi nyomás esetén a víz a fúvóka után intenzíven ütközik a levegővel és kis távolságon belül szétterül a levegőben. Ekkor a szórófej alatt jóval több víz hull.
A nyomás hordozható mérőórákkal könnyen mérhető a telep bármely pontján. Vízágyúk esetében a mérőóra gyakran része a fejnek.
A szórófej javasolt üzemi nyomása 2-4 bar közötti.
- 2 bar alatti nyomás esetén a nedvesített átmérő csökken, a porlasztás gyenge lesz és a szórófej nem fog forogni.
- 4 bar nyomás felett a vízsugár apró cseppekre bomlik, melyet a szél könnyen elszállíthat, a nedvesített átmérő csökkenhet.
A billenőkar gyors mozgás miatt a szórófej élettartama csökken.
Szél
Szél hatására az eloszlási kép időben és térben változóan alakul, a kör ellipszissé torzul, az öntözött terület csökken. A szórófejből a széllel szemben haladó vízsugár végét a szél lehajlítja, a finom cseppeket átfújja az ellenkező oldalra, a nehezebb cseppek rövidebb távolságra repülnek. A vízágyúk üzemeltetése esetén különösen érvényesül a szél hatása, mivel a vízsugarak nagy magasságba emelkednek, ahol a szélsebesség nagyobb, mint a felszín közelében.
Az intenzitás befolyásolja a szélérzékenységet. Magasabb intenzitás esetén az érzékenység csökken. Jó minőségű öntözés szélcsendes körülmények között végezhető. A befolyásoló hatás csökkentésére növelhetjük a fúvóka átmérőjét a talaj által megengedett maximális beszivárgási értékig, vagy csökkentsük a szórófejek közötti távolságot.
7.4.12 ábra A szóráskép módosulása különböző erősségű szél hatására
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)
Amennyiben az öntözések nagyobb részében valószínű a szél, úgy a rendszer tervezéséhez vegyük figyelembe az 7.4.4.1 számú táblázat számait.
Ha a szél iránya jellemző, úgy a szárnyvezetékeket erre merőlegesen fektessük le. 5 m/s-nál nagyobb sebesség esetén szüneteltessük az öntözést.
7.4.4.1 táblázat. Kötési távolság a szélsebesség függvényében
7.4.13 ábra. A fúvókaszög hatása a szórási távolságra, a szélérzékenységre
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)
A 7.4.13 számú ábrán látható, hogy a fúvókaszög megválasztásával befolyásolhatjuk a szórási távolságot és a vízsugár magasságát. A talajtól számítva a szélsebesség hatványozottan nő, ezért az alacsonyabb vízsugárra kisebb a szél befolyása.
7.4.14 ábra. A szél torzító hatása a szórásképre
(Fotó: Tóth Á.)
A szórófejek közötti távolság, a forgási sebesség, magasság
A szórófejek kiválasztásával többé-kevésbé eldöntöttük a lehetséges telepítési távolságot a szárnyvezetéken és a vezetékek között.
Befolyásolhatja az elhelyezést
A négyszög kötésű szórófejek egyszerű munkaszervezéssel üzemeltethetők és használatuk kielégítő egyenletességet ad, ezért általánosan alkalmazottak.
A háromszög (rombusz) kötés egyenletesebb beöntözést tesz lehetővé, alkalmazása állandó telepítésű rendszerek esetében célszerű (növényházak, fóliasátrak).
Christiansen számítása szerint a szárnyvezetékek maximális távolsága 84%-os egyenletesség mellett, szélcsendben, a nedvesített terület átmérőjének 60-65% lehet billenőkaros szórófej esetén.
Minden szórófej állandó sebességű forgás mellett szórja ki a gyártó által megadott vízmennyiséget. A változó forgási sebesség az egyenletességet és a nedvesített átmérőt befolyásolja, a gyorsulás csökkenti a nedvesített átmérőt.
Ha a szórófejet magasabb állványra (pl. gyümölcsösökben 3 m-es felszállócsőre) helyezzük és a szórófej csatlakozásnál ugyanolyan nyomást biztosítunk, mint 1 m magasságban, úgy a vízáram változatlan marad, a nedvesített átmérő növekszik. Ha a szórófejet úgy emeljük, hogy a szárnyvezetékben a nyomás állandó marad, akkor a szórófej vízárama és a nedvesített átmérő csökken.
A szórófej magassága az osztóvezetéktől mérve befolyásolja a szórási távolságot abból a szempontból is, hogy irányváltáskor a víz erősen örvénylő mozgást végez. Ez a víz a fúvókából kikerülve a szórófej közelébe hullik le. Az örvénylő mozgás megszüntetésére megfelelő sugárcsövek szükségesek, vagy elegendő csőhossz a szórófej és az osztóvezeték között a részecskék rendeződéséhez.
LIONEL, R.: 1982. Mechanized sprinkler irrigation.
FAO Irrigation and Drainage Paper 35. FAO, Rome.
Javasolt irodalom
STETSON, L. E.: 2011. Irrigation.
Irrigation Association, Falls Church, VA, USA.
TÓTH, Á.: 2005. A XXI. szd. öntözőrendszerei.
Visionmaster Kiadó, Gödöllő.
Párosítsa az ábrákhoz a megfelelő nyomás szöveges megnevezését!