Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a vízben oldott sók mennyiségének hatását a mikroöntöző telepek használatára, élettartamára.
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a vízben oldott sók mennyiségének hatását a mikroöntöző telepek használatára, élettartamára.
Tanulási idő 45 perc
A mikroöntözési rendszerekben a kijuttató elemek kis átmérője miatt a víz minőségével szemben az elvárások eltérőek, szigorúbbak, mint más felszíni öntözési mód esetén. Kritériumok, határértékek felállítása bonyolult feladat, mivel nehéz megállapítani az esetenként más-más összetételű és arányú biológiai, kémiai és fizikai alkotók együttes hatását az eltömődési folyamatokra.
A mikroöntözés gyűjtőfogalom. Az ide tartozó öntözési megoldások közös jellemzője, hogy a vízadagoló elemek kis nyomáson (< 2,5 bar), időegység alatt kevés (< 500 l/h) öntözővizet juttatnak az öntözendő növények közelébe.
A vízben levő eltömődést elősegítő anyagokat a következőképpen csoportosíthatjuk:
- lebegő szerves és szervetlen anyagok
Élővíz használata esetén víztesttől, évszaktól, időjárástól függően változó mennyiségű szennyező anyag szaporodik fel a vízbe.
Folyó vízben az eső utáni áradás felkavarja a fizikai szennyeződést, így jelentősen nő a kiszűrendő anyag mennyisége.
Kút esetén a rossz építés/használat miatt kerülhet a vízbe agyag-homok méretű fizikai szennyeződés.
- csapadékképző oldott anyagok
Kút esetében az alsó talajrétegekben oxigénhiányos, nyomás alatti körülmények között a vas, mangán és a kén redukált formájú vegyületei vannak jelen. A felszínre kerülve a megváltozott kémhatás, nyomás és hőmérsékleti körülmények között az oldható redukált formák oldhatatlan alakban csapódnak ki. A Fe2+ iont tartalmazó vas(II)-vegyületek redukáló tulajdonságúak (legerősebben lúgos közegben), könnyen oxidálódnak stabilabb vas(III)-vegyületekké, például rozsdává.
Az oldott anyagok (vas, mangán, kén) kémiai átalakításában is szerepet játszhatnak, melynek nem oldódó anyagok felhalmozódása lehet az eredménye.
- élő biológiai testek
Az algák és a nyálkaképző baktériumok teste kisméretű, így gondtalanul sodródnak a vízzel. Szűréssel nem távolíthatók el, ragadós telepeiken a lebegő szilárd részecskék megtapadnak és felhalmozódnak.
Sekély víztározóban a víz jobban átmelegszik és több élőanyagot tartalmazhat.
Az öntözőtelep csővezetékében, szűrő battériájában a mikrobiális szervezetek kitűnő élőhelyet találnak. A baktériumok számára fény nem szükséges, a nyári napsütésben a felszínen beépített berendezésekben az optimális hőmérséklet, a tápoldatozásból származó tápanyag rendelkezésre áll.
A baktériumok már a csőkutakban megtelepedhetnek, ha megfelelő kémiai anyagok rendelkezésre állnak. Ahol a kútvíz elszíneződik, ott megjelenhetnek a baktériumok. Számuk csökkentésére a kutat időnként kezeljük hypoval. Tavasszal öntsük úgy a folyadékot a kútba, hogy körben a béléscsőben folyjon le. Néhány órás pihentetés után járassuk a kutat szabad kifolyással, hogy az elpusztult testek ne terheljék a szűrőt, illetve a klór tartalmat csökkentsük.
A különböző eredetű vizek öntözésre való használhatóságát nehéz meghatározni számszerűleg, mivel erős az egymásra hatás (ha redukált ionok vannak jelen, ezek kombinált kémiai, biológiai folyamatot indítanak el).
A kritériumokat maximális határokban lehet megfogalmazni. A fizikai részeknél a helyzet könnyebb, a biológiaiak és kémiaiak esetében nehezebb, különösen, ha számításba vesszük az adagolt műtrágyák, vegyszerek hatását is.
1.4.2 ábra. Vas tartalmú sókirakódás tisztítható csepegtetőtesten
Ű(Fotó: Tóth Á.)
Az 1.4.3 táblázatban látható a nemzetközi irodalomban használt vízminőségi táblázat, mely a legfontosabb jellemzők értékeit tartalmazza.
1.4.3 táblázat. A vizek minősítése a csepegtető elemek eltömődési esélyének becslésére (Nakayama, 1982)
A vízminta adatait vizsgálva, ha azok a közepes, vagy nagy eltömődési esély kategóriákba esnek a víz kémiai kezelése feltétlenül szükséges.
A víz vizsgálata során az alábbi méréseket kell elvégezni
A fenti vizsgálati eredmények alapján lehet javaslatot tenni az öntözőtelep szűrőinek összeállítására. A gyakorlat - a tapasztalatok alapján
- kút esetében szinte automatikusan beépíti a hidrociklon + hálós szűrő,
- felszíni vízforrás esetén kőzetszűrő + hálós szűrő egységet.
A tápoldatozó/vízkezelő berendezés minden mikroöntözőtelep kelléke.
1.4.3 ábra. Csepegtetőcső rendszeres tisztítására beépített csap
(Fotó: Tóth Á.)
DASBERG, S. - BRESLER, E.: 1985. Drip Irrigation manual.
International Irrigation Information Center. Volcani Center, Bet Dagan.
BUZÁS, I.: 1988. Talaj- és agrokémiai vizsgálati módszerkönyv 2.
Mezőgazdasági Kiadó, Budapest.
NAKAYAMA, F, S.: 1982. Water analisys and treatment techniques to control emitter plugging.
Proc. Irrigation Conference, 21-24 February 1982. Portland, Oregon.
Javasolt irodalom
TÓTH, Á.: 2011 Öntözési praktikum.
Visionmaster Kiadó, Gödöllő.
Illessze be a helyes szavakat a mondat megfelelő helyére!