Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a szennyeződések típusát, a káros kicsapódás megelőzősére, valamint a már kicsapódott sók oldását szolgáló anyagokat, módszereket.
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a szennyeződések típusát, a káros kicsapódás megelőzősére, valamint a már kicsapódott sók oldását szolgáló anyagokat, módszereket.
Tanulási idő 45 perc
Az öntözővíz mindig tartalmaz sókat, ennek mennyisége függ a víz forrásától, a szállítás módjától. A talaj-, vagy rétegvizek nagyobb mennyiséget tartalmaznak belőlük, mint az állóvizek. Amennyiben a jelenlevő mennyiség káros a növénykultúrában, úgy valamilyen beavatkozást kell végeznünk.
A kezelést valamilyen savnak az öntözési rendszerbe történő bejuttatásával végezzük, melynek célja:
- az oldott sók kicsapódásának megelőzése,
- a már kicsapódott sók oldása,
- a klóros kezelés hatásának növelése.
A jól elvégzett kezelés nem károsítja a növényzetet, mivel a sav a káros anyagok hatástalanítása során már az öntözőrendszerben lekötődik, így a kicsepegő vízben a kémhatás már jóval nagyobb, mint a bejuttatáskor mért.
A kezelésben felhasznált anyagok jó része súlyos egészség- és környezetkárosítást okozhat, ezért a használatra vonatkozó előírásokat szigorúan be kell tartani!
Megelőzés
A víz kémhatásának csökkentésével a vízkő kicsapódások keletkezése megakadályozható, a szükséges pH érték 6.
A különböző vizek pH értéke, a pufferkapacitás függvényében, eltérő módon változik ugyanazon sav mennyiségére.
Folyamatos savas kezelés akkor szükséges, ha az öntözővíz kémhatása meghaladja a 7,5 értéket, így megakadályozható a kalcium- és magnézium-karbonát kicsapódása.
Magas vas- és a mangántartalom esetében a fent említett módszer alkalmazása nem elégséges az eltömődés megelőzésére, célszerű nyílt tározó használata az oxidáláshoz.
Oldás
A kalcium-karbonát és magnézium-karbonát jól, a kalcium-foszfát és vasoxid savas kezelésekkel kevésbé oldhatók.
Az ajánlott módszer: 2 pH értékűre beállítani a víz kémhatását és 10-90 percig kezelni a rendszert. Ezután addig kell a csöveket öblíteni, míg tiszta víz nem folyik rajtuk keresztül.
Felhasználható savak
Sósav. Töménysége 30-37%, a legolcsóbb, kereskedelmi forgalomban könnyen beszerezhető. A legtöbb anyagra (rézre is) korróziós hatású.
Kénsav. Töménysége 77-98%. Vízben jól oldódik, a legtöbb anyagra korróziós hatású. Magas kalcium tartalom esetén kis koncentrációban használva oldhatatlan csapadék, gipsz képződhet.
Foszforsav. Töménysége 60-85%. Mint tápanyag is számításba vehető. Nem használható, ha vas van jelen a vízben, mivel azzal csapadékot képez. Magas kalcium tartalom esetén kis koncentrációban használva oldhatatlan csapadék képződhet.
Salétromsav. Töménysége 68-70%. Mint tápanyag is számításba vehető. Vízben jól oldódik, a legtöbb anyagra korróziós hatású.
A savas oldás kivitelezése
A kezelést általában öntözési szezonon kívül végezzük, így az nem befolyásolja a növények növekedését. Rövid idejű (10-30) perces kezelést végezhetünk 2 pH oldattal az öntözési szezonban is.
A tervezett kémhatás eléréséhez szükséges mennyiségű savat laboratóriumi titrálás során állapíthatjuk meg.
A kezelés során ellenőrizzük a pH értékét a rendszer különböző pontjain. A szükséges oldatmennyiség bejuttatását az öntözővíz energiáját felhasználó, mellékágba köthető injektorokkal végezhetjük.
Mivel a kezeléshez szükséges vízmennyiség kicsi, ezért az injektor után csökkentsük az átfolyási keresztmetszetet, mérjük vízórával az óránként átfolyt mennyiséget, majd ehhez állítsuk be a szivattyú löketszámát, az oldattartályban használjunk tömény savakat.
A megfelelő savadagolás beállításához változtathatjuk a szállítóvezetékben átfolyó víz mennyiségét, a sav töménységét és a szivattyú löketszámát.
A kezelés végrehajtása.
A klórozás hatékonyságának növelése
A klórozás gyengén savas közegben, 6 pH alatt hatékony. A klór forrásként használt hypo emeli a víz pH értékét, így nem érjük el a maximális hatást, ezért külön sav adagolása is szükséges lehet. A szükséges savmennyiség megállapítására végezzünk próbatitrálásokat.
A sav és klórtartalmú anyagok használatakor legyünk nagyon alaposak.
Vas- és mangántartalmú vizek kezelése
A ferro (Fe2+) a vas ion redukált, vízben oldódó formája, oxigénhiányos és alacsony kémhatású környezetben fordul elő. Ezek a körülmények léteznek a talajvizekben. A víz felszínre szivattyúzásakor emelkedik hőmérséklete, a széndioxid felszabadul, a kémhatás nő, így oxidáló környezet alakul ki. A redukált vas ion átalakul nem oldódó ferri (Fe3+) ion formába és lerakódva szűkíti a kijuttató elemek keresztmetszetét, a folyamat végén eltömi a nyílást.
A redukált vas már igen alacsony (0,2 ppm) mennyiségben elősegíti bizonyos baktériumok létét, szaporodását. Ezek ragadós telepeket alkotnak, melyek összegyűjtik a különböző szennyeződéseket. A telepek a cső faláról leválva már több milliméteres nagyságú lemezeket formálnak, így elősegítik az eltömődési folyamatokat. Hasonló folyamatok zajlanak le mangán jelenlétében is.
A megelőzés első lépéseként meg kell állapítani a víz vastartalmát. 0,2 mg/l koncentráció felett valamilyen kezelést kell alkalmazni.
- 0,3-1,5 mg/l mennyiség esetén a baktériumok biztosan megjelennek,
- 1,5 mg/l mennyiség fölött a vas lerakódik,
- 4 mg/l fölött a kezelés nagyon nehéz.
A megelőzés további lépései az oxidáció-szedimentáció-szűrés, mely vas és mangán jelenléte esetén is hatásos. Az oxidáció végrehajtható klórozással, levegőztetéssel.
A levegőztetésre általános megoldás a víz átmeneti, medencés tározása.
A víztározó kialakítása során vegyük figyelembe a következőket.
- A feltöltési és kiürítési pont távolsága a lehető legtávolabbi legyen.
- A medence legyen tisztítható.
- A hosszú, keskeny medence előnyösebb a négyzet formájúnál.
- A szivattyú szívókosarát a felszínhez közel, úszóművön helyezzük el, így elkerülhetjük az üledékek bekerülését az öntözőrendszerbe.
1.4.4 ábra. Oxidáló medence
(Fotó: Tóth Á.)
1.4.5 ábra. A víz oxigén tartalmának növelése
(Fotó: Tóth Á.)
A tározóban elszaporodhatnak a különböző élőlények, melyek kiválasztása újabb feladatot jelent, kőzetszűrő beépítése válhat szükségessé a rendszerbe. Az algák távol tartására használt rézgálic károsítja az alumínium alkatrészeket.
Szervesanyagot tartalmazó vizek kezelése
A kezelést klór bejuttatásával végezzük.
Ennek hatásai:
A legtöbb növény nem érzékeny a szokásos adagú (maximum 10 ppm folyamatos alkalmazás mellett, 50 ppm szabad Cl- egyszeri kezelés esetén) klórra. A növények érzékenysége függ a fejlődési állapottól és a talajtól is. A fiatal növények homokos talajon érzékenyebbek, mint az idősek agyagos talajon.
A klór az ammóniummal reakcióba lép, ezért a nitrogén és a klór adagolását eltérő időben kell végezni. A kifejtett hatás függ a klór koncentrációjától, az oldat kémhatásától, a kezelés időtartamától és a hőmérséklettől. Az alkalmazott dózis nagyságát az adagolási módszer, a víz minősége, az élő szervezetek mennyisége határozza meg. A pontos adagolás miatt a kijuttatásra állandó térfogatú adagokkal dolgozó szivattyúkat használjunk.
Az adag számításánál az alábbiakat vegyük figyelembe:
A szabad klór mérésére különböző módszerek ismeretesek, melyek reagensei az eltérő koncentrációjú klór hatására más színt mutatnak. A látható színt össze kell vetni a reagensekkel mellékelt színskálával és leolvasni az értéket.
Alkalmazási módszerek:
Felhasználható anyagok:
AYERS, R. S. - WESTCOT, D. W.: 1976. Water quality for agriculture.
FAO Irrigation and Drainage Paper 29. Rev. 1. 1985. FAO, Rome.
BUZÁS, I.: 1988. Talaj- és agrokémiai vizsgálati módszerkönyv 2.
Mezőgazdasági Kiadó, Budapest.
DASBERG, S. - BRESLER, E.: 1985. Drip Irrigation manual.
International Irrigation Information Center. Volcani Center, Bet Dagan.
Javasolt irodalom
TÓTH, Á.: 2011 Öntözési praktikum.
Visionmaster Kiadó, Gödöllő.