Skip navigation

5.1 A vízkivételi művek

A vízkivételi mű feladata az öntözőelemek működéséhez szükséges vízmennyiség és nyomás biztosítása. A vízforrástól, kapacitástól függően sokféle kialakítás létezik, az öntözőtelep leginkább egyedi berendezése. A szivattyút hajtó energiaforrása lehet elektromos, vagy robbanó motor.

A felszín alatti vízszerzés

A felszín alatti vízkészlet kitermelése aknás- vagy csőkutakból történik a felszínközeli, bő vízadó réteg felhasználásával. A kutak célja, hogy a körülöttük elhelyezkedő vízadórétegből a kútban létesített leszívás hatására a vizet úgy gyűjtsék össze, hogy a talaj kimosódását és beomlását megakadályozzák.

A kútból kiemelhető víz mennyiségét két tényező határozza meg.

  1. A vízadóréteg fizikai tulajdonságai és kiterjedése.
  2. A kút mérete és szerkezeti megoldása.

5.1.1 ábra. Nagy átmérőjű csőkút felépítése
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)

Az 5.1.1 ábrán látható max. 7-8 m mély üzemi vízszint felszíni szivattyúk telepítése esetén érvényes.

Az öntözővíz kivétel tervének elkészítéséhez ismerni kell

  • a vízszint évi ingadozását,
  • a nyugalmi vízszint terep alatti magasságát,
  • a kút megengedett vízhozamát,
  • a tartós vízkivételnél előálló leszívás mértékét,
  • a vízminőséget.

A fentiek közül a tartós vízkivétel által előállt leszívás mértékét próbakút fúrásával lehet meghatározni. Ennek a jellemzőnek a pontatlan meghatározása veszélyeztetheti a tervezett öntözőrendszer használhatóságát. Előfordulhat, hogy a kút nyugalmi vízszintje lehetővé teszi felszíni szivattyú telepítését. Ugyanakkor a napi vízkivétel mellett a víz utánfolyása nem kielégítő, a vízszint lejjebb száll. Az általánosan használt, az országban legnagyobb számban fúrt, „szegedi"" a kutak PVC 40 mm-es csőből készülnek, így nincs mód búvárszivattyúval követni a süllyedést.

A talajvízre telepített kutak esetén gyakori jelenség, hogy a tavasszal jól működő kút nyár végén nem ad elegendő vizet. Ennek oka a talajvízjárás ciklikus jellege. Tavasszal a téli csapadék feltölti a talaj pórusait és magas a víz szintje. A nyár folyamán a vízkivétel, elszívárgás miatt a talajvízszint kb. októberig csökken. A csökkenés mértéke akár 5 m is lehet, ami azt jelenti, hogy az üzemi vízszint a szivattyú szívóképessége alá süllyed.

A gyakorlatban sokszor „gázos” kútról beszélnek, mikor a szivattyú a szívóképesség határán dolgozik. Ilyenkor a következő folyamat zajlik le. A szivattyú a felszínre nyomja a csőben levő vizet, így a vízszint a szívóképesség alá csökken. Ekkor a víz kavitálni, „gázosodni” kezd, megszűnik a vízszállítás. A befolyó víz közben a szívóképesség fölé emeli a vízszintet, így a szivattyú vizet szállít, mire az üzemi vízszint ismét a szívóképesség alá csökken és a ciklus újra indul.

A búvárszivattyúk (más néven mélykút szivattyú) telepítéséhez legalább 75 mm belső átmérőjű kút szükséges, ekkor speciális kialakítású szivattyú beépíthető. Az általánosan használt 4 collos, 100 mm átmérőjű szivattyúkhoz 125 mm külső átmérőjű csőből felépített kút szükséges.

A kereskedelmi forgalomban kapható búvárszivattyúk kb. 100 m magas vízoszlop nyomását viselik el. Nagyobb vízréteg, vagy hévíz kiemelése esetén egyedi szivattyút kell rendelni a gyártótól.

Amennyiben a víz a 10 m-nél mélyebb rétegekből nyomás hatására emelkedik fel, úgy nagyon óvatosan kell megbecsülni a leszívás mélységét. Ilyen esetben szomszédos kutak létesítése váratlan helyzeteket teremthet.

A kutak anyaga lehet beton, acél-, PVC, KPE cső. A csövek felszínének egy része szűrőt képez, a nyílások felületének összege érje el a teljes felület 20%-át.

A kút legfontosabb része a szűrőszerkezet, ami lehetővé teszi a víz kútba áramlását, de megakadályozza a talajszemcsék kútba jutását. Mindig a vízadó rétegnek megfelelő szűrőszerkezetet kell alkalmazni. Amennyiben a vízadó réteg szemcseszerkezete túlnyomóan kavics, kavicsos homok a szűrő kialakítása lehet furatos vagy hasítékos. A hasítékok vastagsága nem haladhatja meg az 1 mm-t. A hasítékok úgy helyezkednek el a csőfalon, hogy a cső telepítéséhez szükséges szilárdság megmarad, ehhez általában a palást 50%-a épen marad. A hasítékok 4 oszlopban vannak elrendezve.

Ha a vízadóréteg homok, úgy kavicsszűrőt és szitaszövetet kell használni. A kavicsszűrő minimális vastagsága 40-50 mm. A kavicsszórás vastagságának növelésével a kút vízhozama és élettartama növekszik.

Abban az esetben, ha egy kúttal nem érhető el a szükséges vízhozam, akkor több kút együttes üzemeltetése szükséges. Ekkor az összes vízhozam csak együttes próbaszivattyúzással állapítható meg biztonsággal. A kutak leszívása által létesített depressziótölcsérek egymásra hatása miatt az egyes kutak vízhozama jóval kisebb lehet, mint az önmagában álló kút esetén. Ez alól csak a folyók közvetlen parti sávjában telepített kutak képeznek kivételt.

5.1.2 ábra. Csőkút jellemző fogalmai
(Grafika: Aquarex '96 Kft.)

A kút védelmére a kútfejen speciális, lassú nyitású szelepet kerül beépítésre. Ennek hiányában a kút indításakor az utánfolyás kicsi, a víz a kutat körülvevő barlangból kerül a felszínre. Amennyiben a barlang mennyezete kikerül a víz támasztóhatása alól, úgy beomolhat és eltömheti a vízadó réteget. A lassú nyitású szelep kiváltható frekvenciaváltóval ellátott elektromos motor beépítésével, ahol lehetőség van a szivattyú fel- és lefutási idejének beállítására.

Aknás, ásott kutak esetében a vízszint ingadozása szabályos ciklusokat mutat. A minimális vízállás októberben mérhető, a maximális júniusban.

A homokolás jelenthet üzemeltetési problémát is. A kiemelt víz az üzemivízszintet olyan mélyre viszi le, hogy a víz ezen fölöttről is szivárog és olyan sebességgel halad, hogy magával sodorja a homokszemcséket.

A túlzott vízkivétel eltömheti a kavicsszűrőt is, ezzel csökkentve a kiemelhető víz mennyiségét. A szennyezett kavicsszűrő tisztítható levegő bevezetésével (kompresszorozás) a csőkút aljában. A feláramló levegő mozgásba hozza a kavics közötti homokot is, így az részben képes elmozdulni, lehullni a kút béléscsövébe. Kompresszorozással lehetséges az iszapzsákban összegyűlt homok eltávolítása is.

Példa


A kutak „homokolása” lehet építési és üzemeltetési probléma. Az alacsony építési költség miatt sok esetben elmarad a kavicsszűrő beépítése, a csőfal szűrőzése során nem vásárolják meg a gyári 0,5-1 mm réselésű szűrőcsövet, hanem a kútfúró vágja ki azokat dupla vastagságú résekkel.


Csőkutakba a szivattyút a szűrőzött réteg fölé telepítik, így a víz a motor mellett áramlik el, folyamatosan hűtve azt. A kis átmérőjű (<75 mm) kitermelő cső lehet PE műanyag is. Ebben az esetben rozsdamentes acél-sodronyt és szerelvényeit használunk a felfüggesztéshez. A PE csövet legalább 2 m-enként rögzítik a sodronyhoz, hogy a cső és a benne levő víz súlya ne a kútfej idomját terhelje.

Az elektromos kábelt is a függesztő sodronyhoz rögzítik. A tápkábel toldása csak szakszerűen történhet, hogy az áramütést elkerülhető legyen. A földelés mellett életvédelmi relét is beépítenek az áramkörbe.

Vas kitermelőcső esetén is érdemes egy biztonsági kötél beépítése, mely a vascső elkorrodálása esetén lehetővé teszi a szivattyú kiemelését.

Fontos

A csőkutak béléscsöve körül a felszínen építsünk egy beton lemezt, mely megakadályozza a csurgalékvíz beszivárgását, ezzel föld bemosódását a kútba.

Amennyiben kútaknát létesítünk, úgy a kutat ne fúrassuk a terület legmélyebb pontjára, mert az összefutó esővíz elárasztja.

Öntözésre szolgáló magas vas és mangántartalmú vizű kútba ősszel és tavasszal öntsünk 5 liter háztartási hypo-t, hogy az ásványi anyagon élő baktériumokat elpusztítsuk.

Felszíni vízszerzés

A vízszerzés folyóból, patakból, tóból egyaránt megvalósulhat. A vízkivételhez nagyon sokféle műszaki megoldást alkalmazható. Már az ókorban is többféle módszert alkalmaztak. Ezeket emberi, vagy állati erővel hajtották. Legelterjedtebb a „noria” megoldás volt, de egyes példányai napjainkban is működnek.

5.1.3 ábra. Vízemelő kerék (nemzetközi neve: noria)
(http://www.acqualys.fr/old/pics/guide_energie/noria.gif)

A vízkivétel helyén meg kell határozni a mű szempontjából mértékadó vízhozamot, vízállásokat, a vízkivétel kapacitását.

A víz kitermelése történhet

- stabil teleppel, vagy
- úszó szivattyúállással.

Úszó műveknél a legfontosabb műszaki megoldás a mozgó szivattyúállomás összekötése a parti csővezetékkel. Kis átmerőnél (<150 mm) lehetséges flexibilis tömlő beépítése, nagyobb rendszereknél fém csuklókat építenek be. Az úszó művek ideiglenes telepítésűek, a fagy beállta előtt a partra kell emelni őket.

A vízforrás felszínénél alacsonyabb befogadó esetén használhatunk zsilipeket, vagy szivornyát.

A kiemelt víz szállítása nyílt csatornákkal vagy zárt csővezetékkel oldható meg.

5.1.4 ábra. Vízkivétel létesítése a csatorna ideiglenes elrekesztésével
(Fotó: Tóth Á.)

 A nyomásközpont egy szivattyútelep az esőztető és mikroöntöző telepek üzeméhez szükséges nyomás előállítására, és az öntözővízigények kielégítésére. Kapcsolódhat hozzá szűrő-, vízkezelő-, tápoldatozó egység is.

Az öntözőrendszer és a nyomásközpont gépészeti berendezése szerves egységet alkot, melyek egymással szoros kölcsönhatásban vannak. A tervezési cél, hogy a szivattyúk a leghatékonyabb munkaponton dolgozzanak, mely a csőhálózat és az öntözési zónák nagyságának megfelelő méretezésével érhető el.

A telep automatikus üzemű és a nyomóoldali nyomásról, illetve a fogyasztott vízhozamról vezérelt rendszer. A nyomólégüstök tározókapacitásával a kis teljesítményű előtét szivattyúk (Q= 60 l/sec) szakaszos üzeme lehetővé teszi a kis fogyasztások, csurgások vízpótlását.

A különböző motorteljesítményű (P) szivattyúknak azonos munkaponton kell üzemelni, ellenkező esetben a kisebb nem szállít vizet, csak melegíti azt.

A nyomásközpontokban általában több szivattyút építenek be, ezt részben a kapacitás, részben az üzembiztonság indokolja. A főszivattyúk egyikét szabályozhatjuk frekvenciaváltóval, így stabil nyomás-vízhozam érték állítható be.

A nyomásesés, majd a növekvő vízhozamelvétel meghatározott nyomástartományokon belül indukálja a főszivattyúk (Q= 200 l/sec) folyamatos belépését, így a szabályozás integráló jellegű.

Tisztított szennyvizek

A szennyvizek kezelése során elpusztítják az abban élő szervezeteket, a szervesanyag tartalmat lebontják. A víz sótartalma mindképpen növekszik a lakossági felhasználás és kezelés során. A szükséges kezeléseken túl a víz elszívárogtatható homok aljzatú medencében, így a víz távolabb, mint talajvíz emelhető ki.

Általános megoldás, hogy a tisztított vizet valamilyen felszíni befogadóba vezetik, és ott keveredik a természetes vizekkel.

A tisztított víz felhasználható öntözésre, ezért sok településen külön vízhálózatot építenek ki. Ebben az esetben a csővezetéket és szerelvényeket jelölni szükséges, hogy a vizet ne használják emberi fogyasztásra. A tisztított szennyvizet szállító csővezetéket, szerelvényeket sárga színnel szokás jelölni.

Házilagos szennyvíztisztás esetén, a szakszerűség, az ellenőrző mérések hiánya miatt legyünk óvatosak a használat során.

A hígtrágya leválasztott folyékony frakciójának szántóföldi elhelyezése vízágyúval speciális gépészeti megoldásokat igényel, a környezetvédelemben számos kérdést vet fel ez a módszer. A hígtrágya kijuttatására a vontatott injektoros, köldökcsöves gépeket kell alkalmazni.

Felhasznált irodalom

LÉCZFALVY, S.: 1971. Kútépítés
Műszaki Könyvkiadó, Budapest.

Balogh, J. - Hajdú, L. - Pintér, B. - KÁLMÁN, M. - LUKÁCS, L. - SZÁSZHELYI, P.: 1963. Öntözés csőkutakból.
OVF, Budapest.

Javasolt irodalom:

TÓTH, Á.: 2005. A XXI. szd. öntözőrendszerei.
Visionmaster Kiadó, Gödöllő.

Feleletválasztós teszt

Kérdés

Mit csökkent a vízkivétel a csőkútból?

Answers

A talaj agyagtartalmát.

A talaj felvehető tápanyagtartalmát.

A nyugalmi vízszintet.

Visszajelzés

Feleletválasztós teszt (több jó válasz)

Kérdés

Válassza ki a mondat helyes befejezés(ei)t!

A kútból kiemelhető víz mennyiségét meghatározza:

Answers

- a vízadó réteg fizikai tulajdonságai és kiterjedése,

- a kút mérete és szerkezeti megoldása,

- a kút térszíni magassága,

Visszajelzés