Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
ismerje meg a felületi öntözési mód gazdasági előnyeit, hátrányait, ismereteket kap az öntözési mód műszaki kialakításáról.
Ennek a leckének az a célja, hogy
ismerje meg a felületi öntözési mód gazdasági előnyeit, hátrányait, ismereteket kap az öntözési mód műszaki kialakításáról.
Tanulási idő 45 perc
A csörgedeztetés a víz felszínre juttatásának azon módszerét jelenti, amikor a beáztatás érdekében a területet földből készült töltések között irányított vízelosztást végzünk. A víz mozgás közben szivárog be a talajba, egyenletes benedvesedés akkor alakul ki, ha a lejtés egyenletes. A kisüzemi öntözésben, mint a legkevesebb földmunkával megvalósítható módszert alkalmazzák.
A csörgedeztető módszer árasztáshoz hasonlított előnyei:
- a kiadható vízborítás jobban alkalmazkodik az igényekhez,
- a víz rövidebb ideig és sekélyen borítja a talajt.
A csörgedeztető módszer hátrányai:
- a víz mozgása miatt nagy a talajerózió,
- rongálja a talaj szerkezetét.
A módszert elsősorban rét-legelő, vagy nagy vízigényű kultúrák esetében alkalmazzák, ha a termesztett növény nem túl igényes. Különösen sűrűn vetett növények öntözésére alkalmas (6.2.1 ábra).
A fölösleges víz elvezetéséről gondoskodni kell.
Eljárásai:
a. oldalas öntözési eljárás,
b. hátas öntözési eljárás,
c. sávos öntözési eljárás
6.2.1 ábra. Sávos csörgedeztető öntözés
(Grafika: LIGETVÁRI, F.: 2008. Öntözés)
a. Oldalas öntözési eljárás
Oldalas öntözéshez a felületen bizonyos távolságokban árkokat húznak. Öntözéskor az árkokat feltöltik, majd a víz az árkokon átbukva a lejtő irányában csörgedezik. Az adagolás úgy történik, hogy a lejtő alsó végén minél kevesebb csurgalékvíz keletkezhessék.
b. Hátas öntözési eljárás
Hátas öntözéshez a terepet egymással párhuzamosan bakhátassá alakítják, a bakhát tetején van az adagolóárok. Az árok feltöltése után a lejtőn egyszerre mindkét oldalon megindul a csörgedezés, az adagolás hasonló az oldalas öntözéshez.
c. Sávos öntözési eljárás
A sávos csörgedeztetéssel lehetőség van az egyenletesség növelésére. A sávos öntözés során természetes, de jól elmunkált terepen sávokat alakítanak ki. A sávok szélén terelőtöltést készítenek a víz kétoldali megtartására. A töltés 60-70 cm széles és 15-18 cm magas, az esési iránnyal párhuzamos, hosszúságát a terep lejtése szabja meg. A sávokat a vetés előtt kell elkészíteni, ha a terelőtöltésre merőleges a sorok iránya.
A sáv szélességét befolyásolja:
- a keresztirányú esés nagysága,
- a felszín egyenletessége,
- a talaj kötöttsége.
Hazai viszonyok között a 8-10 m széles sáv megfelelő.
A sávhosszúság függ:
- a táblahatárok elhelyezkedésétől,
- a hosszirányú eséstől,
- a talaj tulajdonságaitól.
A sáv hosszúsága általában 100-150 m közötti.
A víz a lejtő mentén csörgedezik a terelőtöltések között. Úgy kell adagolni, hogy alul csurgalékvíz ne keletkezzék (6.2.2 ábra).
1. csatorna vagy lyukasztott öntözőtömlő 2. zárógát
6.2.2 ábra. A sávban csörgedező vízlepel mozgásfázisai
(Grafika: LIGETVÁRI, F.: 2008. Öntözés)
A kívánt egyenletes vízborítás feltétele a sávhossz és az öntözési idő. A sávon belül lehetnek olyan ellenesések, melyek az egyenletességet akadályozzák. Ezt talajegyengetéssel, vagy vízkormányzással ellensúlyozzák. A vízellátás fontos kérdés, a 1 m széles sávra 2-6 l/s vízsugár szükséges.
A sávokba adagolandó vízsugár meghatározására Marjai dolgozott ki módszert. Ennek lényege, hogy a területen próbaöntözést kell végezni, melynek során 4 l/s vízsugarat kell adagolni fm-kénti sávszélességben. Mérni kell azt az időt, amely alatt a víz éle eléri a sávban a 40, ill. a 80 m távolságot (6.2.1 táblázat).
6.2.1 táblázat. Sávosvízadagolási segédlet
Öntözési víznorma: 100 mm
A csörgedeztető öntözés végrehajtás
Először a táblaellátó csatornát töltik fel, a csatornát szakaszonként lezárva. Ebből szivornyákon át az ideiglenes csatornákban adják át a vizet. Ebből az öntözött sávra újabb szivornyával, vagy a csatorna falának átvágásával juttatják ki a vizet. A vízél megindul a lejtő irányába és fokozatosan beszivárog a talajba. A mélyebb foltok környékén terelőlemezekkel kormányozzák a vizet a magasabb pontokra. Az adagolás akkor jó, ha 3-4 cm vastag vízlepel halad le a sávon.
Az öntözés minőségét nagyban befolyásolja a terelőtöltések minősége, ezért azokat tömörre kell készíteni.
Amennyiben a víz lassan folyik, úgy zöme a sáv elején szivárog be, a sáv végére kevesebb jut. Ellenkező esetben fordított a beázás.
LIGETVÁRI, F.: 2008. Öntözés
SZIE, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar.
SZALAI, GY.:1989. Az öntözés gyakorlati kézikönyve.
Mezőgazdasági Kiadó, Budapest.
Javasolt irodalom
STETSON, L. E.: 2011. Irrigation.
Irrigation Association, Falls Church, VA, USA.
Igaz
Hamis
Hamis