Tanulási célok
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a tápoldat készítésének szempontjait, szabályait, fizikai veszélyeit.
Ennek a leckének az a célja, hogy
megismerje a tápoldat készítésének szempontjait, szabályait, fizikai veszélyeit.
Tanulási idő 25 perc
Az oldatok összetételének tervezésekor az alábbi szempontokat vegyük figyelembe:
Új oldatok használata előtt mindig végezzünk keverési próbát. Átlátszó falú edényben az öntözővizet oldószernek használva keverjük össze a tervezett oldatot. Két óra eltelte után vizsgáljuk meg az edényt. A keverék nem használható amennyiben az edény alján, oldalán kiválásokat tapasztalunk, vagy az oldat opálos, nem átlátszó.
Ne tegyük a vízbe az adott hőmérsékleten oldódó anyag maximális mennyiségét, mivel a hőmérséklet csökkenésével az kikristályosodhat. Külön figyelembe kell venni az egyes anyagok oldhatóságát, ha más alkotórészeket is használunk, mivel a keverékekben más lesz az oldhatóság.
Kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmazó vízhez ne töltsön foszforsavat a csapadékképződés megelőzésére.
Soha ne keverjen savat vagy savas kémhatású műtrágyát klórozásra használt anyaggal. Ilyen anyagok azonos helységben való tárolása is veszélyes.
Soha ne a vizet keverje a savhoz, mivel hőképződés indulhat meg és a vízgőz a savat kifröcskölheti. A védőfelszerelés használata kötelező!
Biztonsági szempontból a kijuttatás során az oldótartályban csak egy öntözési szakasz kezeléséhez elegendő anyag mennyiségét adagoljuk. Ezzel elkerülhetjük a túladagolást.
Amennyiben folyamatosan többféle típusú és adagú kemikáliát használunk, úgy célszerűbb külön szivattyúkat alkalmazni. Ezzel elkerülhetjük az átszerelésből és az adagállításból származó hibákat.
A berendezések beépítése tegye lehetővé a könnyű mosást, tisztítást. A mozgó alkatrészt tartalmazó szivattyúkat minden használat után el kell mosni, mivel a kiszáradáskor képződő sókristályok újraindításkor tönkreteszik a tömítéseket.
A szivattyúk bekötési pontjának kiválasztásához vegyük figyelembe a következőket. A szűrő előtti bekötés esetén az esetlegesen bejutott szennyeződéseket ki tudjuk szűrni. Amennyiben automata szűrőtisztás került beépítésre, úgy a kemikália szennyezheti a környezetet. Ebben az esetben az automata típusát úgy kell megválasztani, hogy mosás alatt a kemikália adagolását szüneteltesse. Amennyiben a tápoldatozó lehetővé teszi, szűrjük a tápoldatot, így a szűrő után is beköthető.
2.3.1 ábra. Tápoldatkeverő vezérlő egysége
(Fotó: Tóth Á.)
A tápoldatozás idejének meghatározásához - az öntözési cikluson belül - két gyakorlata van. Az egyik módszer szerint a teljes öntözés alatt adagoljuk a kemikáliát. Ez a megoldás feltételezi a folyamatos, napi kisadagú kijuttatást. A berendezés ekkor beépített, nem áttelepíthető, az öntözött területen csak egyféle növény található. A másik módszer csak az öntözési idő második és harmadik negyedében juttat kemikáliát a rendszerbe, így lehetőséget ad a csővezetékek tiszta vizes átöblítésére. Ezt a megoldást használjuk, ha különböző növények találhatók a területen, vagy a kemikáliát szakaszosan adagoljuk egy-egy koncentráltabb adag kijuttatásával.
A tápoldatozás egyenletességének megítéléséhez fontos szempont a működő öntözőrendszer vízkijuttatási egyenletessége, melynek minimális értéke 85% legyen. A műtrágya egyenletes kijuttatása a víz eloszlásától függ!
A tápoldatok koncentrációjának változása három tényezőtől függ:
Tápoldatozás használata esetén a rendszer alkotóelemeinek anyagát gondosan kell megválasztani. Valamennyi beépített eszköznek ellen kell állni a különböző vegyszerek oldó, oxidáló hatásának. A réz bármilyen formája erősen korrodálja az alumíniumot, a foszfor és az ammónia a bronz elemeket károsítja.
A rendszerbe biztonsági elemeket kell beépíteni a vegyszer kútba történő visszacsorgásának, vízadagolás nélküli bejuttatás, elfolyás megakadályozására.