A golfpályák öntözése speciális szakterület. Ez a terület tagoltságából, a pályán belüli eltérő öntözési igényekből, a nagy öntözendő felületből adódik.
A játéktér több részre tagolódik, ezt az öntözőrendszer kiépítésénél, az üzemeltetésnél figyelembe kell vennünk.
A labda elütésének helye a tee (a kis tüske neve, melyre elhelyezik a labdát az ütéshez). A tee lehet egy hosszúkás zöld felület, de lehet több különálló zöld folt. Több tee akkor fordul elő, ha a szakasz hosszú, ekkor a legtávolabbi gyep a versenyzőké, a nőknek, időseknek, gyerekeknek a green-hez közelebbi elütőhelyet építenek.
Ha az ütés jól sikerült, akkor a játékos hosszan sétál a labda után a fairway-nek nevezett részen. A játékosok általában egy ütéssel nem tudják elérni a pályaszakasz végén, a green-ben elrejtett lyukat (hole), a labda elhelyezésének célját.
Az ütési szakaszt a rough veszi körül, ahol ritkábban kaszált gyep, erdő található. A játékosok dolgának nehezítésére homokos mélyedéseket is építenek a cél körül, melyeket bunkernek hívnak.
Öntözést igényelő területek:
- a lyukra gurítás gyakorlását szolgáló putting green,
- a green-re ütés gyakorlására szolgáló chipping green, valamint
- a driving range, ahol a hosszú ütésekre edzhetünk.
Golfpályákon a legigényesebb rész a labda elrejtésére szolgáló terület, a green. Ennek különleges gyepszőnyege van, naponta rövidre nyírják, így a vízellátásnak kiegyenlítettnek kell lenni. A vízforrást úgy kell kialakítani, hogy a green öntözése állandóan biztosított legyen. A vízhálózatba célszerű minimum két szivattyút beépíteni úgy, hogy a második legalább egy green által igényelt kisebb vízmennyiséget tudja szolgáltatni.
A green-ek mellé mindig be kell építeni kézi vízkivételt is.
9.2.1 ábra. Magyar Golf Club 18 lyukú pályája
(Grafika: Magyar Golf Club
http://www.magyargolfclub.hu/data/thumbnails1/golf-palya-magyar-golf-club26.jpg)
A szórófejek működtetése szerint kétféle lehet a műszaki kialakítás.
- Egyedi vezérlésű szórófej (valve-in-head) beépítése.
Ezt a szórófejet érdemes beépíteni a green körül, ahol a víz adagolása különösen fontos. Az egyedileg vezérelhető fejekkel lehetséges egy kisebb terület beöntözése, pl. ahol újra telepítették a füvet.
- Közös szeleppel vezérelt szórófejek (blokk rendszer) beépítése.
Ezen megoldásnak több előnye is van a fent említett módszerrel szemben. Az öntözőtelep sarkalatos pontjai a hidraulikus szelepek, ezekből célszerű minél kevesebbet beépíteni. A szelepek nem esnek a játéktérbe, javításuk a normális használat akadályozása nélkül lehetséges. a blokk szeleppel többféle szórófejet is tudunk működtetni, így egyetlen típus elegendő a különféle célú öntözés végrehajtására.
A kisebb szórófejek használatával rugalmasan tudjuk követni az igényeket.
A blokkrendszer anyagköltsége jóval alacsonyabb a beépített szelepes szórófejekhez képest. Célszerű minden blokkot kézi elzáró szeleppel elhatárolni a fővezetéktől. Ehhez célszerűen szelepcsoportot kell képezni, ahol a gerincvezetékről lecsatlakozva beépítünk egy kézi szelepet, majd 2-4 elektromos szelepen keresztül vezéreljük a zónákat.
Kis helyigénye, könnyű szerelhetősége miatt a pillangószelepek beépítése célszerű.
9.2.2 ábra. Golfpálya szakasz blokk rendszerű öntözéssel
(Grafika: Perrot Regnerbau Calw.)
Vegyes kialakítás esetén például a green-ek egyedi vezérlésű, a pálya többi része blokk vezérlésű szórófejekből épül fel.
A szórófejeket minden esetben flexibilis bekötőidommal (swing joint) csatlakoztassuk a csőhöz, mivel a golfpályák talaja általában az építés során lazított, így ülepedése várható. A bekötőidom lehetővé teszi, hogy kevés munkával emeljük-süllyesszük a szórófejet.
Golfpályákon javasolt a csővezeték hegesztett csatlakoztatása. Ez azért szükséges, mert nagy átmérőknél a gyorskötő elemek használata nehézkes, a zsugorodó cső képes kihúzni magát a kötésből, a vízütés erős lehet, mely lassan szétüti a kötést. A gyorskötő elem nem bírja az irányváltozásból eredő egyirányú terhelést sem, bár ez a probléma a hibás kivitelezés után jelentkezik, ugyanis ezeken a helyeken beton megtámasztást kell alkalmazni.
A golfpályák öntözőtelepének építése nem ér véget a sikeres próbaüzemmel. Az első öntözési szezon a vízadagok, szórófejek pontos „hangolását” igényli, mely sok feladatot ad a kivitelezőnek.
A golfpályák lehetőséget adnak a korszerű vezérlőberendezések (www.acclima.com) telepítésére. A kétvezetékes vezérlőkábeleken keresztül kétirányú adatforgalom valósítható meg. Az öntözött területről, a vízgépek üzemállapotáról különböző információk futnak be a vezérlőbe, melyek alapjai a kimenő parancsoknak.
Általában használt külső jeladók: hőmérséklet érzékelő, nyomástávadó, vízmennyiség-, talajnedvesség-, szélsebességmérők. A jelek alapján a vezérlő a vízforrás teljesítményének megfelelő számú zónát kapcsolja, automatikusan fenntartja a zónák talajnedvességtartalmát, vészleállítást (alacsony, magas nyomás), hibajelzést végez.
A vezérlő lehetőséget ad a szelepek szolenoidjain átfutó áram egyedi mérésére, mely alapján a vezérlő mellől megállapíthatjuk a hibás működést (szakadás, tekercs leégés).
A vezérlés legyen képes arra, hogy a szelepeket a pályáról is indíthassa a kezelő.
A telep üzemét biztonságossá, olcsóbbá teszi, ha a szivattyúk nyomástávadóról vezérelt frekvenciaváltókról működnek.
9.2.3 ábra. Perrot „Valve in Head” szórófej metszete
(Fotó: Tóth Á.)
9.2.4 ábra. Fairway öntözése
(Fotó: Tóth Á.)
Golf és sportpályákon a kijuttatható legnagyobb intenzitásra indokolt méretezni, mert korlátozott a karbantartásra és így az öntözésre fordítható idő. Ezekben az esetekben a növényzet és a terepviszonyok által megengedett lehető legnagyobb vízmennyiséget bocsátják ki, a lehető legrövidebb időtartam alatt.